Okulary
Od wielu lat są obecne na rynku i jedni je kochają, a inni nienawidzą. Dla wielu osób są przykrym obowiązkiem, ale też czymś, bez czego nie można normalnie funkcjonować. Dla niektórych z kolei to narzędzie ułatwiające prace i pomagające w codziennych obowiązkach. Są też tacy, którzy traktują je jako gadżet lub modny dodatek oraz sposób na wyrażenie siebie lub podkreślenie stylizacji. Mowa oczywiście o okularach
Korekcyjne, przeciwsłoneczne lub „zerówki”, bez względu na przeznaczenie okulary powinny być trwałe, wygodne i dopasowane do potrzeb. Podstawą podczas wyboru okularów powinna być nie cena, ale jakość, na drugim miejscu jest ich wygląd. Ogromną zaletą jest możliwość dopasowania oprawek do urody, kształtu twarzy i indywidualnych preferencji.
Okulary korekcyjne
Najczęstszym widokiem są okulary lecznicze, to od setek lat najprostszy i zarazem najpopularniejszy sposób na korekcję wzroku. Ich zadaniem jest leczenie wielu wrodzonych lub nabytych wad wzroku zapobieganie ich pogłębianiu. Oprawki do okularów można dobierać dowolnie, ale ich szkła powinny być dopasowane indywidualnie i do konkretnej wady.
Badaniem wzroku i doborem okularów zajmują się specjaliści. Wśród okularów korekcyjnych istnieją te do czytania, zakładane tylko do tej konkretnej czynności oraz takie, które muszą być noszone nieprzerwanie. Wyostrzają obraz, zwiększają komfort i ułatwiają codzienne funkcjonowanie posiadaczom danej wady wzroku. Najczęściej są to okulary jedno ogniskowe, czyli takie, które korygują dwie najbardziej powszechne wady wzroku.
Przy krótkowzroczności soczewki szkieł rozpraszają światło, są oznaczone wartością ujemną i nazywane „minusowymi”. Przy dalekowzroczności są to szkła skupiające światło, oznacza się je wartością dodatnią i nazywa się „plusowymi”. Istnieją także okulary 2w1, wyposażone w soczewki dwuogniskowe lub progresywne, które łączą obie te funkcje w jednej parze okularów.
Okulary przeciwsłoneczne
Nieco młodsze, ale równie popularne są przyciemniane okulary przeciwsłoneczne. Po raz pierwszy pojawiły się pod koniec XVII wieku i od tamtej pory nie wychodzą z mody. Stały się niezbędnym wyposażeniem każdego kierowcy i obowiązkowym elementem wakacyjnych stylizacji, ale wbrew pozorom nie nosi się ich tylko latem.
Mają za zadanie ochronę oczu przed zbyt intensywnym światłem słonecznym i zabezpieczanie ich przed jego szkodliwym promieniowaniem o każdej porze roku. Najczęściej takie okulary są wykonane z tworzywa sztucznego lub metalu, a zamiast soczewek mają przyciemniane lub przydymione szkła.
Czasami ich szkła mają lustrzane odbicie. Okulary przeciwsłoneczne to nie tylko ciemny kolor szkieł, powinny być wyposażone w filtr, który skutecznie ochroni wzrok przed promieniami UV. Osoby z wadą wzroku mogą wybrać okulary fotochromowe, czyli korekcyjne wzbogacone o funkcję przyciemniania się pod wpływem słońca.
Okulary antyrefleksyjne i polaryzacyjne
Coraz częściej okulary pojawiają się na twarzach osób bez wad wzroku, np. w pracy biurowej. Okulary przeznaczone do pracy przy komputerze to najnowszy wynalazek i z powodzeniem można je nosić mimo braku wady wzroku. Świetnie sprawdzają się podczas pracy przy komputerze i pomagają uniknąć negatywnych skutków wielogodzinnego patrzenia w monitor.
Nazywa się je „antyrefleksami”, ponieważ blokują szkodliwe niebieskie światło emitowane np. przez ekran