🩸💨 Pulsoksymetry
Pulsoksymetry są wygodnym i prostym w obsłudze sprzętem medycznym, który ma służyć do kontrolowania stanu zdrowia. Ich zadaniem jest wykonywania pomiarów dwóch ważnych parametrów: pulsu oraz saturacji krwi, czyli poziomu jej natlenienia. Badanie ma na celu określenie, czy krew transportuje tlen i jest nią wystarczająco nasycona, czy może go jej brakuje. Jeszcze do niedawna były zarezerwowane tylko do użytku profesjonalnego, obecnie są dostępne dla każdego, kto chce kontrolować swoje zdrowie.
Jak działa pulsoksymetr?
Pulsoksymetr jest prostym urządzeniem elektronicznym, które jest zasilana bateriami lub akumulatorem. Wykorzystując fale światła czerwonego oraz podczerwonego o różnych długościach, umożliwia zbadanie pulsu i poziomu natlenienia krwi. Jego działanie polega na zmierzeniu stopnia pochłaniania fal świetlnych przez hemoglobinę zawartą we krwi oraz wykorzystaniu sygnału pulsacyjnego wytwarzanego przez krew tętniczą. Hemoglobina z dużą ilością tlenu wykazuje znacznie większą zdolność pochłaniania światła, dlatego pozwala na pomiar zawartości tlenu z wykorzystaniem fal świetlnych. Fale o dwóch długościach przechodzą przez skórę i tkanki, a wbudowane czujniki przetwarzają pomiar i przeliczają go na wartość procentową. Wynik jest widoczny na ekranie urządzenia.
Badanie pulsoksymetrem jest szybkie, nieinwazyjne i całkowicie bezbolesne, przeprowadza się je na palcu, a wynik pomiaru jest widoczny po kilku minutach. Zakres wartości dla saturacji wynosi od 1% do 100%, a optymalny wynik u zdrowej osoby powinien być na poziomie od 95% wzwyż. Wyniki poniżej normy należy skonsultować z lekarzem, wartość poniżej 70% może świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych. Aby przyrząd pokazywał precyzyjny i wiarygodny wynik, powinien pochodzić ze sprawdzonego źródła i posiadać certyfikat medyczny. Regularne badanie pozwala na kontrolowanie stanu zdrowia, a przy okazji pomaga ocenić wydolność organizmu.
Pulsoksymetr – dla kogo?
Pulsoksymetry mogą być wykorzystane w profilaktyce zdrowia, sprawdzą się szczególnie u osób cierpiących na:
- zaawansowane choroby układu oddechowego,
- przewlekłą niewydolności krążenia,
- choroby układu sercowo-naczyniowego,
- nadciśnienie lub zaburzenia rytmu serca,
- cukrzycę,
- anemię,
- chorobę wysokościową,
- choroby przewlekle wymagające stałej opieki.
Są przydatne także dla kobiet w ciąży oraz osób wyczynowo uprawiających sport i pracujących na wysokościach. Mogą się też przydać w nagłych przypadkach np. po urazie czy wstrząsie anafilaktycznym.
Jakie są rodzaje pulsoksymetrów?
Urządzenia dzielą się na dwa rodzaje:
- pulsoksymetry napalcowe (niewielkie, poręczne urządzenia wykorzystywane poza szpitalem, można ich używać w każdej chwili oraz w dowolnym miejscu: w domu, w pracy, a nawet w podróży),
- pulsoksymetry stacjonarne (sprzęt nieco większych rozmiarów i z większą ilością funkcji, używany głównie w szpitalach oraz placówkach medycznych).
Bez względu na rozmiar każdy pulsoksymetr jest wyposażony w ekran, na którym widoczny jest wynik przeprowadzonego badania.
Jaki pulsoksymetr wybrać?
W warunkach domowych stosuje się pulsoksymetr napalcowy, nadaje się on dla każdej grupy wiekowej, od noworodków po osoby starsze. Zakup odpowiedniego pulsoksymetru to tylko pozornie prosta decyzja. Wszystkie urządzenia są do siebie bardzo podobne wizualnie i standardowo mają te same funkcje, jednak różni je cena. Na co zwracać uwagę podczas zakupu i czy rzeczywiście tylko cena jest różnicą?
Na cenę wpływają przede wszystkim funkcje urządzenia, które mogą zmniejszać lub zwiększać komfort użytkowania. Podstawą funkcjonowania pulsoksymetru jest jego zawartość, ale do poznania wyniku badania niezbędny jest ekran, a ten może być kolorowy lub monochromatyczny. Rodzaj ekranu w żaden sposób nie wpływa na wynik badania, ale może ułatwiać jego odczyt. Ważny jest rozmiar ekranu, im większy, tym wyraźniejsze będą wyniki badania. Wiele modeli poza ekranem posiada dodatkowe funkcje np. alarm dźwiękowy lub wizualny, który pomaga dostrzec wszelkie nieprawidłowości. Kolejnym ułatwieniem może być funkcja stabilizacji ruchu, która może się okazać przydatna szczególnie u dzieci. Możliwość ustawienia jasności ekranu sprawdzi się z kolei u osób starszych.