CaliVita Lutein Plus luteina ( 60 kapsułek)

0
Dodaj do porównania

124,00 

Czynniki dzialajace na nasze oczy
 
Luteina i zeaksantyna to zólte barwniki kwalifikowane sa do ksantofili. Zwiazki te wraz z karotenami wchodza w sklad karotenoidów. Nie sa produkowane w organizmie czlowieka, dlatego tez musza byc dostarczane w diecie.
Glówne zródla tych barwników to m.in.: jarmuz, szpinak, salata, brukselka, brokuly. Dzienne spozycie luteiny u wiekszosci ludzi wynosi 1-2 mg/dzien, rekomendowana dawka zas to 6 mg/dzien. Osobom, u których spozycie tego zwiazku jest zbyt niskie zaleca sie jego suplementacje. Luteina i zeaksantyna podobnie jak inne karotenoidy naleza do substancji rozpuszczalnych w tluszczach. Niezbedne jest spozywanie produktów bogatych w luteine i zeaksantyne razem z tluszczem, który jest niezbedny do ich przyswojenia w jelicie cienkim. Obróbka termiczna pozywienia powieksza ich przyswajalnosc. Karotenoidy wykazuja wzgledna odpornosc na wysokie temperatury, a destrukcja blon komórkowych produktów roslinnych w wyniku zastosowania technik kulinarnych np. gotowania oraz dokladne zucie, zwieksza ich biodostepnosc dla organizmu czlowieka. Luteina i zeaksantyna zalegaja w siatkówce oka ludzkiego. Zeaksantyna jest dominujacym skladnikiem czesci centralnej plamki zóltej, natomiast ilosc luteiny zwieksza sie w obwodowych czesciach siatkówki. Kumuluja sie one w warstwie wlókien nerwowych siatkówki. Barwniki plamki zóltej pojawiaja sie juz u plodu, jednak ich proporcje w róznych okresach zycia czlowieka zmieniaja sie.
Luteina i zeaksantyna biora udzial w absorpcji swiatla. Karotenoidy te wykazuja zdolnosc filtrowania fototoksycznego swiatla niebieskiego promieniowania nadfioletowego. Oslabiaja efekt tego rodzaju swiatla docierajacego do delikatnych struktur siatkówki oka. Chronia oczy przed wolnymi rodnikami, przez co zmniejszaja stres oksydacyjny narzadu wzroku.

Pytania ogólne

Nie ma jeszcze zapytań.

Suplementy diety, zdrowa żywność
Logo
Rejestracja Nowego Użytkownika
Cieszymy się, że jesteś z Nami
Resetuj Hasło
Porównaj przedmioty
  • Całkowity (0)
Porównać
Wózek sklepowy