Elektrolity – energia dla Ciebie

Elektrolity – energia dla Ciebie

Elektrolity

Aby organizm mógł prawidłowo funkcjonować, musi stale utrzymywać odpowiedni poziom elektrolitów, ponieważ elektrolity są odpowiedzialne za transport wody przez błony komórkowe.

Jak działają elektrolity?

Elektrolity są wychwytywane ze światła jelita dzięki specjalnym białkowym nośnikom znajdującym się w błonie jelita i przenikają przez nią do sąsiednich tkanek. Wyładowania elektryczne przyciągają wodę, zasysając ją z jelita do tkanek. W ten sposób woda  przenika do organizmu i nawadnia go Przenikanie elektrolitów przez błonę jelita, a więc i wody, następuje szybciej, jeśli procesowi towarzyszy glukoza. Elektrolity w połączeniu z glukozą są łatwiej wychwytywane przez białkowe nośniki jelita i skuteczniej transportowane do tkanek. Dzięki temu więcej wody znajduje się w tkankach, a mniej w jelicie. Tym samym stosowanie elektrolitów w trakcie biegunki nie tylko nie dopuszcza do odwodnienia, ale także może ograniczyć intensywność samej dolegliwości.

Jony sodowe, potasowe i chlorkowe, bo ich stężenie w organizmie jest najwyższe. Dzięki nim każdy płyn w organizmie (np. krew, pot) ma lekko słony smak. [button link=”totalfreedom.pl/suplementy/fitness-drink-energia-elektrolity-dla-osob-aktywnych-fizycznie/” newwindow=”yes”] Te polecam[/button]

Elektrolit – to termin który posiada dwa nieco różne znaczenia:

1. Elektrolitem nazywa się substancję, która stopiona lub rozpuszczona w rozpuszczalniku, rozpada się na swobodne jony (dysocjuje), na skutek czego może ona przewodzić prąd elektryczny.
2. Elektrolitem – z technicznego punktu widzenia – nazywa się też każde medium, zdolne do jonowego przewodzenia prądu elektrycznego – czyli innymi słowami, zdolne do przekazywania jonowo ładunku między elektrodami.

Jak uzupełnić elektrolity?

Niestety, organizm nie jest w stanie samodzielnie uzupełnić braku utraconych elektrolitów i przywrócić zaburzonej równowagi wodno-elektrolitowej do właściwego stanu. Stąd właśnie w sytuacji, kiedy istnieje ryzyko ich utraty (biegunka, gorączka, wymioty,wyczerpujący wysiłek,aktywny sport) konieczne jest rozpoczęcie nawadniania.  Zaburzeniu ulega gospodarka „wodno-elektrolitowa”  czyli  sama woda nie zdoła jej uzupełnić. Dlatego też, we wspomnianych stanach zwiększonego ryzyka odwodnienia, konieczne jest podanie tzw. DPN, czyli doustnego płynu nawadniającego.

Tu jeden z najskuteczniejszych i najlepiej wchłanialnych napojów izotoniczynych na świecie ( skuteczność potwierdzona po 10 letnich badaniach )

Roztwór węglowodanowo elektrolityczny

Zoptymalizowany do treningów wytrzymałościowych dla sportowców stanowi idealny napój „przed – w trakcie – i po” treningu. • dostarczenie ważnych witamin i minerałów przed i po treningu sportowym • optymalne źródło węglowodanów podczas uprawiania sportu

• istotne polepszenie wchłaniania płynów i energii dzięki substancjom izotonicznym • magnez wspiera poprawne działanie mięśni i przyczynia się do ograniczenia zmęczenia

• witaminy z grupy B przyczyniają się do prawidłowego metabolizmu białek i glikogenu Inne właściwości, które sprawiają, że FitLine Fitness-Drink jest absolutnie unikalny:

• nie narusza zakazu dopingu

• posiada idealnie orzeźwiający smak – co jest szczególnie przydatne podczas uprawiania sportu Ponadto, we wszystkich produktach z serii FitLine została wprowadzona Koncepcja Transportu Substancji Odżywczych umożliwiająca optymalne wchłanianie tych składników. Teraz produkt jest jeszcze łatwiejszy w stosowaniu, dzięki praktycznym, pojedynczym porcjom, każda na 0,5 litra napoju. Szybko się rozpuszcza i zawsze jest w odpowiedniej ilości dla osiągnięcia maksymalnych wyników.  [button link=”https://tabelazdrowia.pl/produkt/fitness-drink-dla-aktywnych-fizycznie/” newwindow=”yes”] Produkt z elktrolitami w 100% naturalny[/button]

Odwodnienie organizmu wiąże się ze sporą utratą wody, a co za tym idzie – pozbywaniem się wraz z nią sodu, potasu, magnezu i wapnia. To właśnie niedobór tych elementów jest tak groźny dla prawidłowego funkcjonowania. Są to jony elektrycznie naładowane, dodatnio lub ujemnie. Możemy je odnaleźć w płynach tkankowych czy w osoczu. Niedobór prowadzi do zaburzeń rytmu serca, omdleń, zawrotów głowy bądź drżenia ciała, dlatego organizm ludzki musi otrzymywać odpowiednie stężenie jonów sodu (Na+) i potasu (K+). Elektrolity odpowiedzialne są za utrzymanie prawidłowego napięcia w błonach komórkowych oraz za przenoszenie impulsów elektrycznych do innych komórek.

Prawidłowe wartości elektrolitów w organizmie:

 • sód – 3250 mg/l, 142 mmol/l,
 • potas – 156 mg/l, 4 mmol/l,
 • magnez – 24 mg/l, 1 mmol/l,
 • wapń – 100 mg/l, 2,5 mmol/l.

zrodlo: http://www.wydawnictwoapteka.pl/

Jony potasu i sodu odgrywają bardzo ważną rolę w przewodzeniu impulsów nerwowych, sprzyjając prawidłowej pracy nerwów. To dzięki nim generowany jest prąd elektryczny umożliwiający pracę mózgu. Jony chlorkowe są natomiast niezbędne dla zachowania właściwej kurczliwości mięśni szkieletowych i mięśnia serca, a także biorą udział w produkcji kwasu solnego, ważnego składnika soku żołądkowego.
 
Erytrocyty odrzucają syntetyczne witaminy traktując je jako toksyny dlatego takie suplementy syntetyczne czy w tabletach się bardzo słabo wchłaniają, a też syntetyki mogą poważnie zaszkodzić nam, bo organizm potrzebuje tylko naturalnych składników odżywczych do pełnego zdrowia.

Niezwykle istotne jest stosowanie diety bogatej w potas, wapń, magnez i sód elektrolity regulują pracę całego organizmu i są mu niezbędne do wykonywania większości życiowych funkcji Do najważniejszych elektrolitów naszego organizmu zaliczamy sód, potas, wapń, oraz magnez.

Głównymi przyczynami niedoboru elektrolitów  są:

 • zaburzenia rytmu serca
 • nieprawidłowe ciśnienie tętnicze krwi
 • bóle i kurcze mięśniowe
 • monitorowanie gospodarki wodnej organizmu
 • obrzęki kończyn dolnych

Po zaobserwowaniu objawów mogących świadczyć o zaburzeniach gospodarki wodno-elektrolitowej warto wykonać badanie krwi. Morfologia wykaże, czy mamy odpowiednie ilości magnezu, wapnia, potasu i innych niezbędnych substancji w organizmie.

Zwykła woda nie uzupełni poziomu utraconych w wyniku choroby elektrolitów, a tylko one zapewnią właściwy poziom nawodnienia komórek. To one pomagają w rozprowadzaniu i wchłanianiu wody – za sprawą wyładowań elektrycznych przyciągają ją i zasysają do tkanek. W przeciwnym razie, dostarczona woda nie zostanie przyswojona, ale z powrotem wydalona z organizmu!

Elektrolity

Polecam tę wodę  idealną:   Idealna woda – woda redox.

Woda ta zawiera dużo wodoru, jedynego i najmocniejszego antyutleniacza na świecie, który dociera do mitochondriów komórek i likwiduje szkodliwe dla komórek wolne rodniki hydroksylowe. Antyoksydanty roślinne tam nie dotrą ( mitochondrium ) i niszczą też „dobre” wolne rodniki  dlatego podstawą ochrony wolno rodnikowej jest wodór, który z tego też powodu przedłuża nam życie. Woda to nawet 90% naszego organizmu dlatego zadbajmy aby 90% nas miało wodę idealną, czy też nazywaną doskonałą z dużą ilością wodoru.

Polecane produkty z Elektrolitami:

Elektrolity – energia dla Ciebie
Elektrolity – energia dla Ciebie

Tabela Zdrowia
Tabela Zdrowia

Pasjonat sportowego i zdrowego trybu życia. Zajmuję się: Wszechobejmującym uświadomieniem.

Z przyjemnością zobaczymy Twoje komentarze

   Dodaj Odpowiedź

   Rynek Zdrowia
   Logo
   Wózek sklepowy