Żywe mumio-co to jest?

Żywe mumio – naturalne źródło zdrowia

 

Żywe mumio, nazywane też pierwotnym, jest naturalną substancją mineralną pozyskiwaną ze skalnych szczelin, z których wypływa w naturalny sposób, tworząc na nich skalne nacieki. Mumio jest niezwykle rzadkie i występuje głównie w trudno dostępnych terenach górskich, można je spotkać między innymi na terenach Górnego Ałtaju w Mongolii oraz w rejonach Himalajów, Kaukazu i Wyżyny Tybetańskiej. Przypisywane jest mu mnóstwo właściwości prozdrowotnych, przez co coraz częściej jest wykorzystywane w medycynie naturalnej.

Czym jest żywe mumio?

 

Mumio lub mumijo bywa nazywane także „górską smołą”, równie często używana jest nazwa shilajit. W formie pierwotnej żywe mumio występuje przeważnie jako bryła lub kryształki, rzadziej jako proszek, gęsta pasta lub płynna zawiesina. Coraz częściej można je spotkać także w formie przetworzonej, pojawia się najczęściej pod postacią tabletek lub kapsułek jako produkt oczyszczony i skoncentrowany. Żywe mumio można obecnie znaleźć w wielu gotowych preparatach bazujących na ekstrakcie, ale równie dobrze można wykorzystać jego naturalną postać i użyć do stworzenia domowych kosmetyków wzbogacając nim używane kremy oraz maści. Z powodzeniem można je dodać nawet do kosmetyków używanych podczas codziennej pielęgnacji – szamponu, mydła w płynie czy pasty do zębów.

 

Choć badacze nie są zgodni w kwestii procesu powstawania mumio, to najbardziej prawdopodobne jest jego roślinne pochodzenie, według tej tezy jest to produkt powstający w procesie rozkładu i syntezy roślin. Żywe mumio jest mieszaniną związków organicznych i nieorganicznych, jego skład nie jest jednak stały – zmienia się w zależności od miejsca pozyskiwania. Standardowo każde mumio składa się głównie z kwasów humusowych (tych samych, które znajdują się w próchnicy glebowej), jednak można w nim znaleźć także wiele innych cennych składników, między innymi aminokwasy, fosfolipidy, kwasy organiczne, witaminy z grupy B, witaminy A, C i P, prowitamina D oraz olejki eteryczne. W składzie mumio znajduje się również wiele pierwiastków mineralnych, takich jak cynk, fosfor, kobalt, magnez, mangan, miedź, molibden, potas, selen, sód, wapń czy żelazo oraz sporo rzadkich pierwiastków śladowych jak antymon, bar, chrom, cez, cyna, rubid, stront i wiele innych.

 

Dzięki tak bogatemu składowi żywe mumio może się stać sprzymierzeńcem w czasie walki z wieloma dolegliwościami i chorobami oraz ratunkiem dla osłabionego lub wycieńczonego organizmu. Od wieków mumio jest doceniane w krajach Dalekiego Wschodu, gdzie istniało prawdopodobnie już w czasach starożytnych. DO dziś traktowane jest tam jako cudowny lek na wszelkie dolegliwości. Jest używane między innymi w medycynie wschodniej i tradycyjnej medycynie ajurwedyjskiej stosowanej w Indiach, ale w ostatnich latach staje się coraz bardziej popularne również wśród Europejczyków.

 

Jak działa żywe mumio?

 

Wszystkie składniki, jakie skrywa w sobie żywe mumio, bardzo szybko wchłaniają się do organizmu, dlatego właśnie jest to tak wyjątkowa substancja o wielu właściwościach. Przede wszystkim łagodzi dolegliwości bólowe i przyspiesza proces leczenia, poza tym ułatwia i skraca proces gojenia ran oraz przyspiesza procesy regeneracyjne w tkankach i organach, ma też działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne, wzmacnia odporność i pomaga dbać o ogólne wzmocnienie organizmu. Z uwagi na dużą zawartości kwasów próchniczych mumio ma zdolność pobudzania komórek do syntezy wapnia, dzięki temu stosuje się je w celu wzmocnienia stawów i osłabionego układu kostnego. Jest wykorzystywane między innymi podczas leczenia złamań i zwichnięć, ale stosuje się je także w celu usprawnienia funkcjonowania układu krwionośnego oraz w trakcje leczenia chorób nerek i wątroby, Kuracja żywym mumio może być również przydatna u osób borykających się z chorobami układu pokarmowego lub podwyższonym ciśnieniem, a także w przypadku niedoborów witamin i minerałów. Przypisywana mu jest nawet zdolność hamowania rozwoju choroby Alzheimera i wpływ na zwiększanie poziomu estrogenu, przez co jest polecany dla kobiet z problemami z płodnością, może też pomóc w uregulowaniu miesiączki.

Dzięki swojej zdolności pobudzania biosyntezy kwasu dezoksyrybonukleinowego (DNA) pomaga w usuwaniu uczucia zmęczenia, wpływa na poprawę nastroju, a dodatkowo powoduje przypływ sił fizycznych i umysłowych. Żywe mumio jest najbardziej aktywnym ze wszystkich znanych w przyrodzie biostymulatorów i co najważniejsze, nie ma szkodliwego działania, a jego stosowanie nie powoduje żadnych skutków ubocznych nawet przy długotrwałym stosowaniu.

 

Zastosowanie i dawkowanie

 

Oryginalne mumio ma stałą konsystencję podobną do żywicy, ciemną barwę, charakterystyczny, ciężki i lekko smolisty zapach oraz gorzkawy smak. Mumio bardzo łatwo rozpuszcza się w wodzie i topi po ogrzaniu, przed użyciem należy je rozpuścić przy użyciu temperatury lub dodać do ciepłej wody. Bez względu na to, czy mumio będzie wykorzystywane solo, czy stanie się składnikiem produktu leczniczego, może być stosowane zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Sprawdzi się jako suplement diety lub kosmetyk pielęgnacyjny.

 

W przypadku stosowania wewnętrznego wystarczy ilość 0,2 grama spożywane regularnie 1 lub 2 razy dziennie – pierwszą porcję najlepiej przyjąć rano na czczo, a drugą wieczorem, po ostatnim posiłku. Zewnętrznie można je stosować jako dodatek zwiększający skuteczność kremów i maści oraz używać w formie okładów, wtedy należy wykorzystać od 0,5 do 5 gramów mumio na każde 25 gramów produktu bazowego i smarować chore miejsce 2 razy dziennie. W obu przypadkach nie ma potrzeby zwiększania dawki, nie wpłynie to na przyspieszenie procesu leczenia. Po 3-4 tygodniach kuracji należy zrobić kilkudniową przerwę, w razie potrzeby po tym czasie można powtórzyć kurację.

 

Żywe mumio można również stosować jako kosmetyk pielęgnacyjny do ciała i włosów, w obu przypadkach będzie miał kompleksowe działanie. Kosmetyki do ciała wzbogacone dodatkiem mumio pomagają nawilżyć skórę i ją zregenerować, a regularnie stosowane są w stanie widocznie ujędrnić skórę i zapobiec jej przedwczesnemu starzeniu. Mogą być skuteczne w leczeniu zmian skórnych, trądziku i zmian alergicznych. Mumio dodane do produktów przeznaczonych do pielęgnacji włosów potrafi pomóc w walce z łupieżem i nadmiernym przetłuszczaniem oraz ograniczyć wypadanie włosów.

 

Mumio jest stosunkowo nowym produktem na rynku i nie istnieje ustalona norma Referencyjnej Wartości Spożycia (RWS). Każdy produkt należy stosować zgodnie z jego przeznaczeniem i nie przekraczać maksymalnych dawek, dawkowanie będzie uzależnione od formy preparatu. Przed rozpoczęciem suplementacji zawsze warto skorzystać z porady lekarza i wykonać wszystkie potrzebne badania. Ze stosowania mumio powinny zrezygnować kobiety w ciąży oraz w okresie karmienia piersią, nie zaleca się stosowania go u dzieci. Aby wybrać produkt najwyższej jakości pozbawiony zanieczyszczeń, konieczne jest sprawdzenie jego pochodzenia, najlepiej zakupu dokonywać w sprawdzonym i bezpiecznym sklepie.

Tabela Zdrowia
Tabela Zdrowia

Pasjonat sportowego i zdrowego trybu życia. Zajmuję się: Wszechobejmującym uświadomieniem.

Z przyjemnością zobaczymy Twoje komentarze

   Dodaj Odpowiedź

   Rynek Zdrowia
   Logo
   Wózek sklepowy