Ochrona przed promieniowaniem radioaktywnym – informacje

Jak postępować w przypadku pojawienia się promieniowania radioaktywnego? Jak wygląda ochrona przed promieniowaniem radioaktywnym? Przedstawiamy podstawowe informacje, które mogą się przydać w sytuacji kryzysowej.

Promieniowanie radioaktywne może pojawić się w przypadku awarii elektrowni jądrowej. Co prawda są one wyposażone w specjalne systemy ochronne, jednak zawsze istnieje pewne ryzyko, że przydarzy się coś niepożądanego i substancje radioaktywne przedostaną się do otoczenia. Im więcej ich wycieknie, tym większe będzie promieniowanie.

Radioaktywne cząstki mogą rozprzestrzeniać się z wiatrem, a także osiadać na powierzchni ziemi czy wody. Po tym, jak znajdą się w powietrzu, mogą trafić do organizmu ludzi czy też zwierząt. Radioaktywne substancje są w stanie doprowadzać do napromieniowania rozmaitych narządów wewnętrznych, co bez wątpienia jest ogromnym niebezpieczeństwem.

Człowiek może być poddany napromieniowaniu w różny sposób. Jednym z zagrożeń jest radioaktywne promieniowanie w powietrzu (napromieniowanie zewnętrzne), a drugim – radioaktywne promieniowanie emitowane przez cząstki przedostające się do organizmu wraz z pożywieniem czy też powietrzem.

Jak ograniczyć skutki promieniowania?

Na szczęście istnieje szereg rozwiązań pozwalających na ograniczenie skutków promieniowania. Podstawowym elementem jest ewakuacja. Jeżeli doszło do wycieku szkodliwych substancji z elektrowni, to powinno dojść do jak najszybszego ewakuowania osób, które znajdują się na skażonym terenie. Eksperci podają, że trzeba to zrobić najpóźniej w ciągu doby od powstania problemu. Oczywiście bezpieczniej jest uczynić to znacznie szybciej.

W miejscu, w którym pojawiło się promieniowanie, trzeba przebywać jak najkrócej. Jest to fundamentalna zasada pozwalająca na ograniczenie negatywnych skutków. Ponadto konieczne jest unikanie wdychania skażonego powietrza i spożywania żywności, która również może być skażona. Po wycieku warto zadbać o to, by znaleźć się w możliwie jak największej odległości od źródła promieniowania – trzeba mieć na uwadze to, że czasami minimalny dystans może okazać się niewystarczający.

Skuteczna ochrona przed promieniowaniem radioaktywnym możliwa jest wtedy, gdy odpowiednio wcześnie pojawi się ostrzeżenie o awarii i wycieku szkodliwych substancji. Ważne, by osoby odpowiedzialne za informowanie o takich problemach działały sprawnie i możliwie jak najszybciej docierały do wszystkich ludzi znajdujących się na obszarze zagrożonym.

Ostrzeżenia powinny być emitowane wszelkimi możliwymi kanałami, to znaczy za pośrednictwem syren alarmowych, alertów SMS-owych czy wszelkiego rodzaju mediów, a przede wszystkim internetu, radia czy telewizji. Im prędzej informacja trafi do osób przebywających w niebezpieczeństwie, tym większa szansa na skuteczną walkę o ochronę zdrowia.

Jeżeli w momencie awarii ktoś przebywa w zamkniętym pomieszczeniu, to powinien zachować wielką ostrożność i postępować bardzo rozsądnie. Istotne jest to, by nie panikować. Należy natomiast pozamykać okna i wyłączyć systemy wentylacyjne. Dobrym posunięciem będzie też zasłonięcie kratek wentylacyjnych, co zwiększy szanse na uniknięcie kontaktu ze skażonym powietrzem.

Zadbać należy również o zwierzęta. Nie powinny się paść w skażonych miejscach, bo wówczas może dojść do tego, że doprowadzą do przedostania się niebezpiecznych substancji na człowieka. Tak może być choćby w przypadku krów, od których pozyskuje się oczywiście mleko.

Promieniowanie radioaktywne – skutki

Ochrona przed promieniowaniem radioaktywnym jest bardzo istotna. Wszystko dlatego, że substancje radioaktywne mogą wywoływać bardzo poważne konsekwencje. Są w stanie uszkadzać komórki organizmu lub całkowicie je niszczyć. Jeżeli dawka promieniowania jest duża, to wówczas organizm nie jest w stanie nadążyć z regeneracją i pojawia się ogromny problem. Może dojść do tego, że dany organ przestanie funkcjonować i nastąpi bezpośrednie zagrożenie życia.

Jeżeli chodzi natomiast o reperację uszkodzonych komórek, to w tym przypadku istnieje ryzyko wystąpienia błędów. Gdy się one pojawią, to wówczas mogą tworzyć się guzy. Eksperci twierdzą jednak, że prawdopodobieństwo wystąpienia takiej sytuacji nie jest duże. Wszystko za sprawą tego, że organizm jest wyposażony w odpowiednie mechanizmy dbające o unieszkodliwianie zaatakowanych komórek.

W przypadku wystąpienia dużej dawki promieniowania w krótkim czasie może dochodzić do natychmiastowego uszkodzenia głównie szpiku kostnego czy też tkanki śluzowej żołądka oraz jelit. Objawy takich zniszczeń można odczuć już po kilku godzinach. Jeżeli jednak zapewniona zostanie odpowiednia pomoc medyczna, to napromieniowana osoba będzie mieć szansę na przeżycie.

Jeżeli natomiast pojawia się niska dawka promieniowania, to przykre skutki mogą nastąpić w późniejszym czasie. Możliwe jest wystąpienie choroby nowotworowej czy choroby dziedzicznej. Godnym uwagi jest fakt, że objawy mogą się ujawnić dopiero wiele lat po zetknięciu z radioaktywnymi elementami.

Ochrona przed promieniowaniem radioaktywnym. Te tabletki pomogą

Należy pamiętać o tym, że w przypadku wystąpienia awarii w elektrowni jądrowej może dojść do emisji radioaktywnego jodu. Gdy dostanie się on do organizmu, następuje jego koncentracja w tarczycy. Może to poskutkować chorobą nowotworową.

Ratunkiem jest jod nieaktywny. Po zażyciu tabletek jodowych tarczyca nie będzie chłonąć jodu aktywnego. Trzeba jednak pamiętać, że ten specyfik trzeba przyjąć przed kontaktem z tym szkodliwym jodem. W innej sytuacji nie uzyskamy oczekiwanego efektu.

Godnym uwagi jest też fakt, że takie tabletki należy zażywać jedynie wtedy, gdy pojawi się wyraźne zalecenie przekazane przez organy do tego uprawnione. Trzeba też pamiętać, że najbardziej narażone na problemy po kontakcie z tą radioaktywną substancją są dzieci. Dorośli w wieku powyżej 40. roku życia – jak sugerują wyniki badań – są praktycznie bezpieczni.

Ci, którzy mieszkają w strefie, w której znajduje się elektrownia jądrowa, powinni być wyposażani w tabletki jodu. Należy je wymieniać co pięć lat.

OCHRONA I OCZYSZCZANIE Z PROMIENIOWANIA RADIOAKTYWNEGO z systemem Awarena RA

Promieniowanie radioaktywne – o tym nie możesz zapomnieć

W przypadku pojawienia się niebezpiecznego promieniowania, należy przede wszystkim zadbać o to, by pomieszczenie, w którym się znajdujemy, było szczelne. Wychodzisz na zewnątrz? Używaj gazy, by chronić powierzchnię skóry i narządy oddechowe. Jeżeli jest taka możliwość, skorzystaj z respiratora.

Najlepiej nosić bawełnianą odzież zwilżoną wodą. Mokre rzeczy są bowiem skuteczną osłoną przed pierwiastkami radioaktywnymi o szkodliwej charakterystyce. W przypadku zagrożenia należy jak najczęściej zmieniać ubrania na nowe.

Woda z kranu może być skażona promieniowaniem aktywnym. Wobec tego zdecydowanie warto oczyszczać ją przy użyciu filtra z węgla drzewnego. Gdy go nie posiadasz, użyj węgla aktywnego, a następnie przecedź płyn przez serwetkę.

Zadbaj o to, by w twoim jadłospisie nie brakowało warzyw i owoców bogatych w jod i cez. Stosować należy też możliwie jak najwięcej soli jodowanej. Unikaj natomiast grzybów, ryb i wieprzowiny – one mogą gromadzić szkodliwe substancje.

Absolutną podstawą jest jednak to, by w przypadku wystąpienia promieniowania zachować spokój i postępować zdroworozsądkowo. Trzeba też wsłuchiwać się w bieżące komunikaty służb i postępować zgodnie ze wskazówkami.

W Czarnobylu w ogromnych ilościach sypany był Zeolit w celu oczyszczania z promieniowania radioaktywnego Gdy spożywamy oczyszcza nasze ciało z promieniowania radioaktywnego. Poniżej link do opisu i zamówienia wyrobu medycznego, który nie ma daty ważności, bo jest to rozdrobniony w pył – kamień ZEOLIT.

Najczystszy JOD aktywny na świecie

Tabela Zdrowia
Tabela Zdrowia

Pasjonat sportowego i zdrowego trybu życia. Zajmuję się: Wszechobejmującym uświadomieniem.

Z przyjemnością zobaczymy Twoje komentarze

   Dodaj Odpowiedź

   Rynek Zdrowia
   Logo
   Wózek sklepowy