Na czym polega dieta ketogeniczna?

Czym jest dieta ketogeniczna? Co można jeść, będąc na takiej diecie? Jakie są główne zalety i wady takiego rozwiązania? Odpowiadamy na często pojawiające się pytania.

Dieta ketogeniczna polega na zmianie sposobu odżywiania w ściśle określonym kierunku. Tradycyjnie podstawę każdego posiłku mają stanowić produkty zbożowe, takie jak chleby, makarony, kasze, ziemniaki, miód czy owoce. Mają być one podstawowym źródłem energii, a więc od 45 do 65 proc. Tymczasem w diecie ketogenicznej węglowodany w stu procentach są wypierane przez tłuszcze. Trzeba więc pokusić się o sięgnięcie po inne produkty niż wcześniej wymienione.

W diecie keto organizm traktuje tłuszcze jako główne źródło energii i doprowadza do zwiększenia produkcji ciał ketonowych. Specyficznie oddziałują one na nasz układ nerwowy. Zwolennicy diety ketonowej uważają natomiast, że ciała ketonowe są bardziej efektywne od glukozy.

Dieta ketogeniczna – zasady

Do najważniejszych założeń diety keto należy zaliczyć ograniczenie posiłków zawierających cukier, a zatem owoców warzyw i owoców, a także spożywanie tłuszczy i wyeliminowanie węglowodanów. W tej diecie trzeba spożywać tłuste ryby, oleje, śmietanę, a także masło oraz orzechy.

Trzeba zadbać o to, by tłuszcze były wysokiej jakości – nie mogą być rafinowane, tylko tłoczone na zimno. Zaleca się m.in. oliwę z oliwek, olej kokosowy, masło kokosowe czy olej z awokado. Jeść można też awokado, brokuły, pomidory, ogórki czy grzyby.

Jakie ma zalety i wady?

Za główną zaletę tej diety uznać można spadek tkanki tłuszczowej. Za sprawą tego usprawnia się pracę serca, nerek, a także wielu innych narządów oraz układów.

Dzięki takiej diecie obniżyć można ciśnienie tętnicze krwi i zmniejszyć poziom cukru, cholesterolu i trójglicerydów. To pozwala na ograniczenie ryzyka wystąpienia zawałów serca, udarów i miażdżycy tętnic.

Dieta ketogeniczna – według ekspertów pomaga również przy leczeniu choroby Alzheimera, Parkinsona, autyzmu, stwardnienia zanikowego bocznego, nowotworów mózgu, ale i sprzyja zwalczaniu bólów głowy czy pomaga tym, którzy zmagają się z zaburzeniami snu.

Nie brakuje też wad. Zaliczyć można do nich między innymi obowiązek restrykcyjnego przestrzegania zasad i komponowania jadłospisu. Przy tej diecie konieczna jest silna wola i samozaparcie. Problemem jest również to, że dieta ketogeniczna jest uboga w witaminy i minerały, więc konieczne jest zadbanie o odpowiednie suplementy. Podobnie jest z błonnikiem.

Najgorszy zawsze jest pierwszy tydzień. Trzeba bowiem przestawić się na nowy metabolizm. Często jest to bardzo problematyczne. Mogą też występować niepożądane objawy, jak m.in. trądzik czy rozdrażnienia. Przejście na dietę keto powinno być oczywiście konsultowane z ekspertem, najlepiej lekarzem lub dietetykiem.

Źródła:

1. https://www.wapteka.pl/blog/artykul/dieta-ketogeniczna-keto-co-nalezy-wiedziec-i-jakie-sa-wady-oraz-zalety

2. https://www.cosdlazdrowia.pl/dieta-ketogeniczna-dla-poczatkujacych-zasady-wskazania-przykladowy-jadlospis/artykul/10184

3. https://www.e-zikoapteka.pl/artykuly/na-czym-polega-dieta-keto-i-czy-warto-ja-stosowac.html

Tabela Zdrowia
Tabela Zdrowia

Pasjonat sportowego i zdrowego trybu życia. Zajmuję się: Wszechobejmującym uświadomieniem.

Z przyjemnością zobaczymy Twoje komentarze

   Dodaj Odpowiedź

   Rynek Zdrowia
   Logo
   Wózek sklepowy