Komory normobaryczne — sposób na zdrowie i długowieczność

Normobaria

Normobaria to rodzaj innowacyjnej tlenoterapii przeprowadzanej w warunkach podwyższonego ciśnienia, która zakłada dostarczenie organizmowi większej ilości tlenu, dwutlenku węgla i wodoru. Celem tej nieinwazyjnej i zaawansowanej terapii jest uzyskanie efektu leczniczego z wykorzystaniem komory normobarycznej. Pośród licznych możliwości, jakie daje normobaria najważniejsze to przede wszystkim wspomaganie leczenia wielu chorób i urazów oraz pobudzanie regeneracji nabłonków i działanie stymulujące komórki organizmu.

Czym są komory normobaryczne?

Na co dzień ciśnienie atmosferyczne na Ziemi wynosi średnio 1000 hPa z niewielkimi wahaniami, które przez wiele osób są odczuwalne zarówno podczas spadku jak i wzrostu tej wartości. W takich warunkach powietrze zawiera około 20-30% tlenu oraz około 0,03% dwutlenku węgla i jak się okazuje, nie są to wcale warunki idealne do życia dla organizmu ludzkiego. Najbardziej sprzyjającym dla człowieka jest ciśnienie atmosferyczne utrzymujące się na poziomie 1500 hPa. Taki poziom ciśnienia uzyskany w komorze normobarycznej charakteryzuje się niemal dwukrotnie wyższą zawartością tlenu — około 40% oraz ilością dwutlenku węgla dochodzącą do 3%. W przypadku normobarii powietrze jest wzbogacone dodatkiem 0,5% wodoru.

W normalnych warunkach podczas oddychania organizm pobiera zaledwie 30% tlenu zawartego w powietrzu, a przy podwyższonym ciśnieniu ilość ta może się zwiększyć nawet do 100%. Niestety naturalnie są to warunki bardzo trudne do osiągnięcia, ale powyższe parametry można uzyskać dzięki tlenoterapii normobarycznej. O jej skuteczności można się dowiedzieć z wielu podręczników dotyczących fizjologii, biochemii czy toksykologii, jednak wymaga to czytania między wierszami. Według badań przeprowadzanych już w XVII wieku podwyższone ciśnienie atmosferyczne znacznie poprawia jakość powietrza i ma wpływ na jego proporcje.

Pierwsze komory ciśnieniowe wykorzystywano już w XVIII wieku, ale obecny system działania komory normobarycznej służącej do terapii tlenem został opatentowany w Polsce w 2013 roku. Stworzył go doktor Jan Pokrywka jako sposób na wspieranie odblokowania naturalnych procesów zdrowienia. Obecnie komora normobaryczna jest uznawana za sposób na długowieczność i bywa często nazywana komorą życia.

Jak działa komora normobaryczna?

Komora normobaryczna to rodzaj kapsuły ciśnieniowej składającej się z dwóch pomieszczeń – pierwsze jest przestrzenią docelową, z ciśnieniem na poziomie 1500 hPa uznanym za najbardziej sprzyjające zdrowiu człowieka, a prowadzi do niego śluza, w której utrzymuje się ciśnienie 1000 hPa, czyli takie samo jakie panuje w naturalnych warunkach atmosferycznych. O właściwościach tlenu nie trzeba wspominać i bez tego każdy doskonale zdaje sobie sprawę, że jest niezbędny do życia oraz jakie mogą być skutki jego braku. Nie mniej ważny od tlenu jest dwutlenek węgla, który jest potrzebny do tego, aby tlen mógł sprawnie przedostawać się z krwi do tkanek ciała, więc paradoksalnie jego brak powoduje niedotlenienie. Ciśnienie 1500 hPa daje możliwość zwiększenia ilości tlenu i dwutlenku węgla w powietrzu, więc już w teorii stwarza korzystne warunki do życia (Efekt Bohra). Zadanie komory normobarycznej w dużym uproszczeniu polega na zwiększaniu ilości tlenu, dwutlenku węgla i wodoru dostarczanych do organizmu podczas oddychania.

Terapia z wykorzystaniem komory normobarycznej ma doskonały wpływ na ogólną kondycję, jest w stanie poprawiać stan zdrowia i powoduje znaczne zmniejszenie wszelkich obrzęków oraz stanów zapalnych. Jej głównym zadaniem jest usprawnienie procesu dostarczania składników odżywczych do niedotlenionych komórek ciała, a dzięki temu ich lepsze i szybsze dotlenienie, usprawnianie krążenia krwi w organizmie oraz zwiększanie wydolności organizmu, wzrost jego zdolności do regeneracji i spowolnienie procesów starzenia.

Wyższe ciśnienie

Podwyższone ciśnienie ma również wpływ na ilość komórek macierzystych, które zastępują te uszkodzone i zniszczone, a normobaria powodując zwiększanie ich ilości, skutecznie przyspiesza odnowę tkanek oraz ich gojenie. Wraz ze wzrostem ciśnienia i zwiększeniem ilości tlenu rośnie też ilość przeciwutleniaczy, które odgrywają znacząca rolę w wielu procesach zachodzących w organizmie, między innymi w stymulacji układu odpornościowego i neutralizacji wolnych rodników.

Wciąż brak badań naukowych, które potwierdziłyby skuteczność normobarii jako metody terapeutycznej, przez co wykorzystywanie jej działania jest zaliczane do metod medycyny alternatywnej. Mimo wszystko od wielu lat komory normobaryczne są stosowane w wielu ośrodkach medycznych, a warunki w nich stworzone są pomocne podczas leczenia wielu schorzeń. Jednym z dobrodziejstw normobarii jest pomoc w niwelowaniu skutków przebytej choroby lub łagodzenie powikłań.

Tlenoterapia normobaryczna — dla kogo jest polecana?

Komory normobaryczne są szczególnie polecane osobom borykającym się z przewlekłymi stanami zapalnymi, takimi jak zapalenie zatok i kości, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) czy reumatoidalne zapalenie stawów (RZS). Tlenoterapia może wspomóc regenerację organizmu po udarach, zawałach i wszelkich kontuzjach, a także po operacjach, zabiegach implantologii czy chirurgii plastycznej oraz wyniszczającej organizm chemioterapii. Komory normobaryczne można wykorzystywać w łagodzeniu objawów autyzmu, ADHD, stwardnienia rozsianego, mózgowego porażenia dziecięcego, chorób Alzhaimera i Parkinsowa czy zespołu Aspergera lub Downa.

Korzystanie z komory normobarycznej jest jedną z metod na pozbycie się migren i świetnym sposobem na relaks, terapia poza dbaniem o zdrowie i urodę pobudza wytwarzanie serotoniny. Serotonina jest jednym z neuroprzekaźników nie bez powodu nazywanym „hormonem szczęścia”, jest odpowiedzialna za poprawę ogólnego samopoczucia, kontrolę nastroju i odprężenie, wykazuje także działanie antydepresyjne i pomaga w walce z bezsennością.

Jeden zabieg tlenoterapii normobarycznej powinien trwać od 60 do nawet 90 minut, to optymalny czas, dłuższe sesje są możliwe, ale nie są potrzebne. Aby osiągnąć naprawdę dobre efekty, warto zaplanować serię wizyt. Rekomendowane jest korzystanie z zabiegu co drugi lub trzeci dzień, jednak czas i ilość zabiegów powinna być dostosowana indywidualnie do potrzeb pacjenta. Zgodnie z teorią twórcy komory normobarycznej pozytywne skutki zdrowotne związane z przebywaniem w warunkach normobarii będą tym lepsze, im częściej będzie się w niej przebywać.

sn 2 2018 sep 21 08 22 01

Komory normobaryczne — przeciwwskazania

Normobaria może być stosowane przez osoby w każdym wieku, istnieje jednak wiele schorzeń, które wykluczają możliwość korzystania z jej dobrodziejstw. Są nimi między innymi choroby układu oddechowego oraz związane z nimi infekcje wirusowe, przeziębienia, infekcje górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok czy podwyższona temperatura ciała. Przeciwwskazaniem jest również uszkodzenie błony bębenkowej, choroby zakaźne lub nadmierne wyczerpanie organizmu.

Tabela Zdrowia
Tabela Zdrowia

Pasjonat sportowego i zdrowego trybu życia. Zajmuję się: Wszechobejmującym uświadomieniem.

Z przyjemnością zobaczymy Twoje komentarze

   Dodaj Odpowiedź

   Rynek Zdrowia
   Logo
   Wózek sklepowy