Jon ujemny – podstawowy element czystego powietrza


Pozytywne właściwości jonów ujemnych

Czyste powietrze jest niezbędne do życia, ten cenny składnik to mieszanina kilku gazów, a ich cząsteczki mają swój ładunek elektryczny-dodatni lub ujemny. Jon ujemny i dodatni to elementy mające ogromny wpływ na jakość powietrza.


Jon ujemny i jon dodatni – jaki mają wpływ na jakość powietrza?

Naturalnie wszystkie atomy w cząsteczkach gazów zawartych w powietrzu mają obojętny ładunek, czyli taką samą liczbę elektronów i protonów. Będąc składnikiem powietrza, cząsteczki gazów mieszają się między sobą oraz łączą z pyłami trafiającymi do powietrza, pod wpływem energii atomy tych cząsteczek oddają lub przyjmują elektrony od swoich sąsiadów. Podczas oddziaływań takich jak wyładowania elektryczne (burze) czy działanie urządzeń elektrycznych wytwarzane jest pole elektryczne, które wpływa także na skład powietrza. Pod wpływem pola elektrycznego z obojętnego atomu powstaje jon ujemny (anion), czyli cząsteczka przyjmująca elektrony od innych atomów, i jon dodatni (kation), którym staje się cząsteczka oddająca swoje elektrony. Nadmierna ilość jonów dodatnich w powietrzu to także skutek zanieczyszczenia powietrza

Jon dodatni nie jest zbyt łaskawy dla organizmu-cząsteczki dodatnie powodują senność, wywołują bóle głowy i wpływają niekorzystnie na nastrój. Jon ujemny ma z kolei bardzo dobry wpływ na zdrowie i samopoczucie, poprawia koncentrację, dodaje energii, przyspiesza metabolizm i pomaga w leczeniu astmy oraz chorób układu oddechowego.


W jaki sposób naładować powietrze jonami ujemnymi?Powietrze naładowane kationami najczęściej jest w miastach i przestrzeniach przepełnionych ludźmi oraz w pomieszczeniach klimatyzowanych, czyste powietrze naładowane ujemnie można znaleźć między innymi w lesie albo nad morzem, pojawia się też bezpośrednio po burzy. Nadmiar jonów dodatnich sprzyja pojawianiu się kurzu i alergenów, jest też idealnym środowiskiem do rozwoju grzybów, bakterii i wirusów. Każdy jon dodatni to szansa na oczyszczenie powietrza i znaczną poprawę jego jakości oraz zwiększenie komfortu oddychania.

W powietrzu ważna jest nie tylko ilość jonów ujemnych i dodatnich, ale także stosunek ich zawartości, najkorzystniejsza jest wartość 5:4, przewagę powinny mieć oczywiście jony ujemne. Na co dzień bardzo ciężko jest osiągnąć taką wartość, dlatego tak ważne jest korzystanie z jonizatorów powietrza w pracy i w domu. Jonizator nie jest tym samym co oczyszczacz powietrza, urządzenie pomaga naładować powietrze jonami ujemnymi i zadbać o odpowiednią równowagę między kationami i anionami. Korzystanie z niego wymaga jednak regularnego sprzątania, ponieważ pyły i wszelkie zanieczyszczenia z jonów dodatnich nie znikają, ale pod wpływem przekształcania każdego z nich w jon ujemny osadzają się na powierzchniach.

Pozytywne właściwości jonów ujemnych

Tabela Zdrowia
Tabela Zdrowia

Pasjonat sportowego i zdrowego trybu życia. Zajmuję się: Wszechobejmującym uświadomieniem.

Z przyjemnością zobaczymy Twoje komentarze

   Dodaj Odpowiedź

   Rynek Zdrowia
   Logo
   Wózek sklepowy