Jak zrobić Lewatywę?

Uznawana jest za doskonałą metodę wykorzystywaną przy walce z zaparciami. To również znakomity sposób na oczyszczenie organizmu z niestrawionych resztek pokarmowych. Lewatywa ma swoich zwolenników, jak i przeciwników. Zwolennicy chwalą go ze względu na jego dobroczynny wpływ na działanie układu pokarmowego. Przeciwnicy uznają, że ten mało komfortowy zabieg skutecznie można zastąpić metodami farmakologicznymi. Szczyt popularności lewatywy przypada na wiek XVII, a jej prawdziwym pasjonatem był król Ludwik XIV. Współcześnie metoda ta nie jest już tak często stosowana. Istnieją jednak wskazania do jej przeprowadzania. Mimo że zabieg ten można z powodzeniem wykonać samodzielnie w domu, nie powinno przeprowadzać się go bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Kiedy można wykonać lewatywę? Kto nie powinien pod żadnym pozorem się na nią decydować? Jak zrobić lewatywę samodzielnie w domu? Zapraszamy do lektury tego artykułu! Znajdziecie tu odpowiedzi na nurtujące Was pytania!

Lewatywa — definicja.

Lewatywa (enema, wlew doodbytniczy) — zabieg medyczny, którego celem jest usunięcie zalegających mas kałowych z jelita grubego. Osiąga się to poprzez wykonanie wlewu płynu przez odbyt do jelita grubego. We współczesnej medycynie zabieg ten ma wiele zastosowań. Postaramy się je przytoczyć w dalszej części artykułu.

Co ciekawe, lewatywa znana była i stosowana przez ludzi już tysiące lat przed naszą erą. Stosowano ją do leczenia zaparć już w starożytnym Egipcie oraz Chinach i Indiach. Lewatywa zyskała na popularności za sprawą Hipokratesa. Ten uznawany za prekursora współczesnej medycyny Uczony chętnie u swoich pacjentów wykorzystywał ten zabieg, przy leczeniu różnych dolegliwości.

Lewatywa – tło historyczne.

Lewatywa uznawana za jeden z najstarszych zabiegów leczniczych, stosowana była już za czasów Starożytnych Egipcjan. Zabieg ten znany był również w średniowieczu.

Za czas największej popularności lewatywy uznaje się wiek XVII. W tym czasie robienie lewatywy stało się zwyczajnie modne. Zabieg ten w tamtych czasach uznawany był za kosmetyczny. A robienie jej stało się swoistego rodzaju rytuałem.

Do wykonywania lewatywy w tamtych czasach używana była woda, do której dodawany był ekstrakt z ziół. A sam zabieg mógł być wykonywany tylko i wyłącznie przez znachora albo lekarza.

Za największego fana lewatywy uznawany był król Ludwik XIV. Nie ukrywał on swojego zamiłowania do tego zabiegu medycznego. Za sprawą bogatych z okresu jego panowania źródeł historycznych znane są pewne fakty dotyczące jego życia. Również te powiązane z wykonywanych przez niego lewatywy. Uznaje się, że w okresie jego panowania, został on poddany około 2000 tego rodzaju zabiegom. Co więcej, zabiegi te często były wykonywane podczas jego publicznych wystąpień, a także wtedy, gdy przyjmował na dworze królewskich gości. Nie miał on również przeciwwskazań, aby jego goście robili to samo. Źródła historyczne mówią o tym, że pewnej księżnej podczas rozmowy z Ludwikiem XIV została wykonana przez jej służącą lewatywa.

Ludwik XIV wydał rozkaz, który mówił, że wszystkie damy dworu musiały obowiązkowo wykonywać lewatywę minimum raz dziennie. Powodem wydania przez króla takiego zarządzenia było to, że oczekiwał on tego, aby konieczność udawania się do toalety nie zakłócała wykonywania przez damy dworu obowiązków. Damy dworu często lewatywę wykonywały wspólnie. Nie było to dla nich krępujące.

Czy można doszukać się racjonalnego wytłumaczenia, które usprawiedliwiałoby to dziwne zamiłowanie króla? Można. W czasach jego panowania robienie lewatywy było uznawane za korzystne dla zdrowia. Zabieg ten był bardzo powszechny wśród osób zamożnych. A wykonywanie jej było powszechne i normalne. A ludzie nie wstydzili się wykonywać jej publicznie. I w tym przypadku do zabiegu wykorzystywane były specjalne roztwory wzbogacone naturalnymi aromatami. Roztwory były również często zabarwiane.

Wskazania do wykonania lewatywy.

Lewatywa zaliczana jest do zabiegów medycznych. Z tego względu powinna być wykonywana tylko i wyłącznie w przypadku określonych wskazań medycznych. Jednym z nich jest występowanie u pacjenta uporczywych oraz nawracających zaparć, które nie ustępuje po zastosowaniu lekkostrawnej oraz bogatej w błonnik diety spożywanej przez pacjenta oraz środków farmaceutycznych.

Lewatywa to zabieg często przeprowadzany w chwili przygotowania kobiety do porodu. Wykonuje się ją wtedy tylko i wyłącznie ze względów higienicznych. Nie jest więc obowiązkowa. Jednak ilość kobiet decydujących się na wykonanie lewatywy przed porodem z roku na rok jest coraz wyższa. W czasie porodu na skutek ogromnego parcia, nie ma możliwości, aby zalegające w jelicie masy kałowe nie zostały wydalone. Zazwyczaj kobieta jest nieświadoma tego faktu co powoduje jej dyskomfort. Wykonywanie lewatywy przed porodem to jednak dość kontrowersyjny temat w środowisku medycznym. Co więcej, Światowa Organizacja Zdrowia uznaje, że zabieg ten wykonywany przed porodem nie ma żadnego medycznego uzasadnienia. Wielu lekarzy uznaje jednak za właściwe wykonanie lewatywy przed porodem. Zabieg ten chroni bowiem noworodka przed kontaktem z groźnymi bakteriami kałowymi.

Ponadto, lewatywę wykonuje się często przed przeprowadzeniem różnego rodzaju zabiegów diagnostycznych, które obejmują dolny odcinek jelita grubego.

Lewatywa może być wykorzystywana również do podawania leków drogą jelitową. Przyjmowane drogą jelitową preparaty wykazują większy współczynnik wchłanialności niż leki podawane drogą doustną. Za sprawą podawania leków drogą jelitową można wyeliminować  nieprzyjemne, a niekiedy niebezpiecznych efekty uboczne przyjmowanych doustnie leków np. wymioty bądź nudności.

Pacjentowi można również drogą jelitową podać konieczne środki znieczulające przed wykonywanym  zabiegiem chirurgicznym!

Podsumowując, wykonanie lewatywy zaleca się w przypadku:

 • występowania zaparć, które nie reagują na leczenie farmakologiczne,
 • skurcze jelit,
 • porodu,
 • przygotowywania do wykonania badań diagnostycznych,
 • wydzielania przez nasze ciało nieprzyjemnego zapachu potu,
 • wydobywania się z ust nieprzyjemnej woni,
 • występowania na języku białego nalotu,
 • występowania uporczywego bólu głowy,
 • występowania apatii oraz rozdrażnienia,
 • podawania leków drogą jelitową.

Dlaczego warto co jakiś czas wykonać lewatywę?

W sytuacji, gdy jelito grube jest bardzo zanieczyszczone, nie jest ono w stanie prawidłowo pracować i spełniać swoich podstawowych funkcji. Pozbawione jest ono umiejętności prawidłowego wchłaniania pokarmów. Zaczyna wysyłać nam sygnały, że w organizmie dzieje się coś niedobrego. Najczęstszymi tego objawami są bóle głowy, występowanie nieprzyjemnego zapachu ciała. Towarzyszy nam uczucie rozdrażnienia. Jesteśmy apatyczni. Występują u nas bóle brzucha niewiadomego pochodzenia. Jesteśmy ospali. Brakuje nam również energii.

W takim przypadku oczyszczenie jelita poprzez wykonanie lewatywy wydaje się zasadne. Zabieg ten przywraca sprawność jelita. Dzięki temu nasze zdrowie i samopoczucie wraca do normy.

Przeciwwskazania do wykonania lewatywy

Lewatywa uznawana jest za zabieg stosunkowo prosty i nieinwazyjny. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania do jej wykonywania. Zignorowanie ich mogłoby doprowadzić do wystąpienia komplikacji, a nawet negatywnego wpływu na organizm. Do najważniejszych przeciwwskazań, przy których występowaniu wykonywanie lewatywy jest kategorycznie zabronione, należą:

 • niewydolność układu krążenia,
 • choroby zapalne jelit,
 • bóle brzucha nieznanego pochodzenia,
 • występowanie wymiotów i nudności,
 • niewydolność nerek,
 • perforacja jelita grubego.

Ważne jest to, aby lewatywę wykonywać tylko i wyłącznie po wcześniejszej konsultacji z lekarzem oraz na podstawie jego zaleceń. To ważne, zwłaszcza teraz, gdy informacji na temat wykonywania lewatywy, zaleceń dotyczących częstotliwości jej wykonywania oraz wpływu na organizm jest bardzo dużo. Zwolenników tego zabiegu jest naprawdę bardzo dużo. Dlatego tak bardzo ważne jest, aby umieć zachować zdrowy rozsądek i nie ulegać modzie na częste i niepotrzebne wykonywanie lewatywy.

Jeśli masz wątpliwości, czy zabieg ten możesz przeprowadzić u siebie, niezwłocznie udaj się do lekarza. Nie wykonuj nic na własną rękę. Twój lekarz po przeprowadzanych badaniach określi, czy ten zabieg jest dla Ciebie odpowiedni.

Korzyści wynikające ze stosowania lewatywy.

Lewatywa jest zabiegiem medycznym, którego stosowanie niesie ze sobą wiele korzystnych właściwości. Na pierwszy plan wysuwa się jej dobroczynne działanie na układ pokarmowy. Co ciekawe w dzisiejszych czasach lewatywa nie jest już tak często wykonywanym zabiegiem. Postęp medycyny sprawił, że takie same efekty można osiągnąć za pomocą środków farmakologicznych. Do dobroczynnych korzyści płynących ze stosowania lewatywy zaliczyć należy:

 • zapobieganie występowania wzdęć oraz ich likwidacje,
 • likwidacje zaparć, a w późniejszym czasie zapobieganie ich występowaniom,
 • zapobieganie występowaniom nowotworów jelita grubego,
 • zwiększenie odporności organizmu,
 • zmniejszenie częstotliwości występowania bólów głowy oraz łagodzenie ich siły w przypadku ich pojawienia się,
 • zmniejszenie masy ciała,
 • poprawę wyglądu włosów, skóry i paznokci,
 • zwiększenie wchłanialności substancji odżywczych,
 • poprawę samopoczucia oraz zwiększenie sił witalnych,
 • poprawę stanu układu pokarmowego,
 • likwidację nieprzyjemnego zapachu skóry i potu,
 • powstanie uczucia lekkości.

Czy lewatywa jest bolesna?

Ten zabieg medyczny wykonany we właściwy sposób uznawany jest za bezbolesny. Podczas jego wykonywania dość powszechnie towarzyszy mu jednak uczucie dyskomfortu. Wszystko to ze względu na fakt, że lewatywa powszechnie uznawana jest za zabieg krępujący. Warto więc zadbać o to, aby wykonywana była w intymnych warunkach. Intymność podczas wykonywania zabiegu korzystnie wpływa na jego przebieg oraz samopoczucie pacjenta.

Najczęstszym powodem występowania bólu podczas wykonywania zabiegu jest zły sposób jego przeprowadzania. Ból może wystąpić również wówczas, gdy występują przeciwwskazania do wykonania lewatywy.

Dlatego tak ważne jest, aby zabieg wykonywać tylko i wyłącznie po konsultacji lekarza. A w sytuacji, gdy nie potrafimy przeprowadzić go samodzielnie, zwrócić się o pomoc do specjalisty.

Jak wykonać lewatywę?

W związku z tym, że lewatywa uznawana jest za dość intymny zabieg, o czym zostało wspomniane już wyżej, duża część osób zastanawia się, jak wykonać ten zabieg samodzielnie w zaciszu własnego mieszkania? Spieszymy z odpowiedzią na to pytanie.

Skutki uboczne lewatywy.

Wykonana w prawidłowy i odpowiedni sposób lewatywa oraz zgodnie z zaleceniami lekarza uznawana jest za zabieg całkowicie bezpieczny dla zdrowia pacjenta.

Działania niepożądane, które mogą wystąpić, wynikają w głównej mierze z powodu wykonywania jej w niewłaściwy sposób. Do ewentualnych skutków ubocznych lewatywy zaliczamy:

 • nadmierną utratę płynów,
 • doprowadzenie w skrajnych przypadkach organizmu do odwodnienia,
 • występowanie niedoborów ważnych dla funkcjonowania organizmu pierwiastków mineralnych,
 • zaburzenia w funkcjonowaniu jelita grubego,
 • podrażnienie błony śluzowej odbytu,
 • zwiotczenie jelit.

Te działania niepożądane występują rzadko. A ryzyko ich występowania w przypadku wykonywania lewatywy po wcześniejszej konsultacji medycznej jest minimalne.

Jak często robić lewatywę i czy jest ona zdrowa?

Lewatywa nigdy nie powinna być wykonywana na własną rękę. O tym, czy należy ją wykonać, decyduje lekarz. A robi on to tylko i wyłącznie wtedy, gdy stwierdzi, że występują ku temu ściśle określone wskazania medyczne. Lewatywa nie powinna być przeprowadzana zbyt często. Zbyt częste wykonywanie lewatywy może prowadzić do poważnych komplikacji w pracy i funkcjonowaniu jelita grubego.

W ostatnim czasie niezwykle modne stały się zabiegi, których celem jest oczyszczenie organizmu z toksyn, grzybów itp. Należy mieć jednak na uwadze, że lewatywa jest zabiegiem medyczny. Moda na wykonywanie jej z innych powodów, niż wskazania medyczne może nieść niekorzystne konsekwencje dla naszego organizmu. Dlatego uleganie takiej modzie wydaje się jak najbardziej niewłaściwe.

Odpowiedź na pytanie, czy lewatywa jest bezpieczna, brzmi tak. Lewatywa jest bezpiecznym zabiegiem medycznym. Należy jednak pamiętać, aby nie wykonywać jej na własną rękę, bez konsultacji medycznej. Lewatywa może być wykonywana tylko i wyłącznie w przypadku określonych wskazań. A o tym decyduje lekarz. Musi on również wziąć pod uwagę przeciwwskazania do wykonania tego zabiegu. Nie powinniśmy decydować się również na jej samodzielne wykonanie, jeśli nie robiliśmy tego wcześniej i nie mamy z tym doświadczenia.

Ponieważ, możemy sobie zaszkodzić, zamiast pomóc.

Jeśli lewatywę wykonujemy po zachowaniu warunków wymienionych powyżej, możemy być pewni, że jest ona bezpieczna dla naszego zdrowia.

Ciekawostki

W związku z tym, że lewatywa jest zabiegiem znanym już od czasów starożytności, w wielu źródłach można doszukać się ciekawych informacji z nią związanych. Nie trzeba daleko szukać, bo pierwszą ciekawostkę odszukać można w wierzeniach starożytnych Egipcjan. Wierzyli bowiem oni, że lewatywę odkrył bóg Ozyrys. Zaobserwował on bowiem uznawanego za świętego ptaka Ibisa, który wstrzykiwał sobie do odbytu za pomocą dzioba wodę.

Przyrządy służące do wykonywania lewatywy różniły się i uzależnione były od okresu historycznego. W czasach starożytnych i średniowiecznych w tym celu wykorzystywano zwierzęce pęcherze, wykonane ze skóry worki. A także pergamin, wydrążone dynie, a nawet bambusowe rurki.

W późniejszych czasach najpopularniejszym przyrządem służącym do wykonywania lewatywy była podobna do strzykawki kolba. Przyjmowała ona najprzeróżniejsze formy. Nawet artystyczne. Wykonywana była najczęściej z cyny i miedzi. Zdarzało się jednak, że tworzono ją nawet z metali szlachetnych.

Doszukać można się również źródeł, które mówią o tym, że budowano specjalne siedziska do wykonywania lewatywy samodzielnie.

Gruszki do lewatywy zawdzięczamy Indianom znad Amazonki. Została ona wykonana z naturalnego kauczuku.

Na przestrzeni lat do przeprowadzania lewatywy wykorzystywano różnego rodzaju wlewów doodbytniczych. W tym celu wykorzystywano wodę z dodatkiem rozmaitych ziół, alkohol, a nawet mocz. W celu wykonania lewatywy wykorzystywano nawet tytoń. A raczej dyń powstały podczas jego spalania. Co ciekawe sposób ten cieszył się dużą popularnością. Zaniechano go dopiero w momencie, gdy został udowodniony negatywny wpływ tytoniu na organizm człowieka.

Oczywiście wraz z upływem czasu i postępem medycyny wykonywanie lewatywy stawało się coraz mniej popularne. Warto jednak wspomnieć, że przed wybuchem I wojny światowej na popularności zyskała narkoza doodbytnicza. Wykonanie jej poprzedzało oczyszczenie jelit za pomocą lewatywy. Co ciekawe taki sposób podawania narkozy w niektórych krajach był wykonywany, aż do II połowy XX wieku.

W obecnych czasach znaczenie lewatywy w medycynie znacząco spadło. Skutecznie zastąpiono ją lekami farmakologicznymi. Obecnie lewatywę stosuje się dobrowolnie podczas porodu oraz w czasie przygotowywania do badań do lub operacji.

Mimo wszystko w dalszym ciągu uznawana jest za skuteczny środek przeczyszczający wykorzystywany przy zaparciach.

Osoby, które stosują niekonwencjonalne metody leczenia, zalecają wykonywanie lewatywy w celu oczyszczenia organizmu.

Warto zaznaczyć, że lewatywę wykorzystuje się również w celu przygotowania ciała do stosunku analnego. Zwłaszcza że taki rodzaj stosunku seksualnego wymaga zachowania szczególnej higieny. Lewatywa przyjmuje również charakter oddzielnej praktyki seksualnej zwanej pod nazwą klizmafilia. Wykorzystywana jest również podczas praktyki BDSM.

Podsumowanie

Podsumowując, lewatywa jest zabiegiem medycznym stosowanym w medycynie od zarania dziejów. Jej nadrzędnym celem jest pozbycie się z organizmu zalegających resztek pokarmowych w formie resztek kałowych. Zabieg ten polega na przeprowadzeniu płukania jelita grubego przy pomocy specjalistycznej wlewki doodbytniczej.

Zabieg ten jest pomocny, zwłaszcza przy leczeniu zaparć i dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Wykonuję się go również przed porodem lub przed wykonaniem określonego zabiegu medycznego, czy też badania. Istnieją określone wskazania i przeciwwskazania do wykonania tego zabiegu. Zachowanie ich daje gwarancje, że zabieg ten jest bezpieczny dla organizmu. Przed przystąpieniem do zabiegu, należy udać się do lekarza w celu konsultacji. Zabieg ten z powodzeniem można wykonać samodzielnie w domu. Osobom, które jednak nie wykonywała go do tej pory samodzielnie, zaleca się konsultacje ze specjalistą.
Produkty potrzebne do Lewatywy kupimy na stronie www.tabelazdrowia.pl

Tabela Zdrowia
Tabela Zdrowia

Pasjonat sportowego i zdrowego trybu życia. Zajmuję się: Wszechobejmującym uświadomieniem.

1 Komentarz

   Dodaj Odpowiedź

   Rynek Zdrowia
   Logo
   Wózek sklepowy