Choroba Hashimoto to przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy. Jest to choroba o podłożu autoimmunologicznym. Do czego może doprowadzać? Jaka dieta w Hashimoto jest optymalna?
Przewlekłe zapalenie tarczycy prowadzi do stopniowego niszczenia tego gruczołu. Jednocześnie dochodzi to spadku produkowanych przez niego hormonów. Właśnie choroba Hashimoto jest jedną z najczęstszych przyczyn niedoczynności tarczycy.
Przez wiele lat choroba Hashimoto może przebiegać łagodnie lub nawet bezobjawowo. Jeżeli jest ona nieleczona, to mogą występować choroby serca, a nawet niepłodność. Leczenie choroby Hashimoto nie jest proste. Wymaga dużego zaangażowania i przestrzegania różnych zasad
Przede wszystkim należy przyjmować leki zawierające lewo tyroksynę. Istotna jest również właściwie ułożona dieta. Poza tym eksperci zalecają aktywny tryb życia. Pamiętanie o tych trzech zasadach pozwala na skuteczną walkę z chorobą Hashimoto.
Dieta w Hashimoto. Kluczowe zasady
Specjaliści podkreślają, że w przypadku osób cierpiących na Hashimito udział białka w diecie powinien wynosić 25 procent zapotrzebowania energetycznego. W diecie powinny pojawiać się zatem takie pozycje jak m.in. chude mięso (drób, wołowina), fermentowane produkty mleczne (jogurt, kefir), a także jaja. Są to świetne źródła pełnowartościowego białka zwierzęcego.
Źródłem białka roślinnego mogą być natomiast soja, fasola, groch oraz soczewica. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że wymieniane produkty mają też dużą zawartość substancji antyodżywczych. Wobec tego ich obecność w diecie w Hashimoto powinna być ograniczona.
Dieta w Hashimoto powinna zawierać ponadto 20-50 proc. tłuszczów. Do 10 proc. na dobę należy ograniczać nienasycone kwasy tłuszczowe. Eksperci zalecają, by spożywać ryby morskie czy olej lniany. To ze względu na silne właściwości przeciwzapalne wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3.
Kwasy omega 3 wspomogą ponadto syntezę hormonów tarczycy, co jest bez wątpienia kolejnym dużym czynnikiem. Osoby chore na Hashimoto powinny uważać na fast-foody, gotowe wyroby cukiernicze, a także ciastka. To dlatego, że zawierają one tłuszcze trans.
Ci, którzy borykają się z Hashimoto, muszą pamiętać również o węglowodanach. Ich dobre źródła powinny stanowić przeszło 50 proc. zapotrzebowania energetycznego. Należy stawiać na produkty niskim indeksie glikemicznym. Pozwolą one na ustabilizowanie poziomu glukozy we krwi, z czym chorzy na Hashimoto niejednokrotnie mają problemy.
Co osoby cierpiące na tę chorobę powinny wykluczyć ze swojego jadłospisu? Bezsprzecznie nie mogą one spożywać w dużych ilościach takich produktów jak cukierki, ciastka, słodzone dżemy oraz soki z koncentratu. Wszystko dlatego, że zawierają one dużą zawartość cukrów prostych.
Dieta w Hashimoto. Warzywa i owoce powinny królować
Dieta w Hashimoto powinna zawierać również warzywa i owoce. To dlatego, że są one dostarczycielami przeciwutleniaczy oraz błonnika pokarmowego. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że niektóre rośliny zawierają tzw. substancje antyodżywcze. Chodzi m.in. o goitrogeny.
Zaburzają one wchłanianie jodu. Jest on niezbędny do syntezy hormonów. Na redukcję goitrogenów pozwala obróbka termiczna. Pozwala ona na zredukowanie tego niepożądanego składnika o około 30 proc. Mimo to produkty zawierające goitrogeny powinno się spożywać w mocno ograniczonych ilościach.
W jakich produktach można znaleźć dużo goitrogenów? Między innymi w brokułach, brukselkach, kalafiorach, rzodkiewkach czy kapuście. Umiarkowane ilości goitrogenów zawierają brzoskwinie, gruszki, truskawki oraz bataty.
Godnym uwagi jest fakt, że niekorzystnie na proces wchłaniania jodu wpływa również zielona herbata. Wszystko dlatego, że zawiera ona katechiny i flawonoidy.
Dieta w Hashimoto – witaminy i minerały
Osoby cierpiące na Hashimoto powinny mieć na uwadze fakt, że selen określa się mianem kluczowego mikroelementu dla funkcjonowania tarczycy. To dlatego, że działa on wielokierunkowo i pomaga w zwalczaniu nieprzyjemnych konsekwencji choroby.
Pamiętać należy też o cynku. Działa on antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie. Eksperci zaznaczają, że jest on wręcz niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ważną rolę odgrywa też witamina D3. Dobrze wpływa na tkankę kostną, ale i może mieć znaczenie w kontekście układu odpornościowego czy zmniejszania stanów zapalnych.
Żelazo również powinno stanowić ważny element w diecie w Hashimoto. Eksperci dowiedli, że długotrwały brak odpowiedniej ilości żelaza niekorzystnie wpływa na metabolizm tarczycy. Dochodzi to zmniejszonej konwersji T4 do T3 oraz zwiększonego wydzielania TSH.
Poza tym osoby chorujące na Hashimoto wręcz muszą pamiętać o witaminach antyoksydacyjnych, czyli C i E. Charakteryzują się one między innymi tym, że potrafią łagodzić stres oksydacyjny, który niszczy komórki tarczycy.
Jeżeli cierpisz na Hashimoto, koniecznie uwzględnij w swojej diecie witaminę B12. Badania ekspertów wykazały, że 7-12 proc. pacjentów z Hashimoto boryka się z niedokrwistością z powodu niedoboru tej witaminy.
Dieta w Hashimoto. Czego unikać?
Ci, którzy mają Hashimoto, nie powinni pić kawy, alkoholu, ale i wody czy napojów gazowanych. Muszą też unikać tłustych twarogów, serów tłustych, śmietany, wieprzowiny,
Dieta w Hashimoto nie powinna zawierać poza tym takich pozycji jak masło, smalec, margaryny twarde, masło orzechowe, masło kokosowe, brokuły, cebula, czosnek, soczewica, szpinak, daktyle czy owoce marynowane i suszone.
Chorzy na Hashimoto unikać muszą ponadto kaszy jaglanej, manioku, białego ryżu, jak i również lodów, batonów, białej czekolady oraz orzeszków ziemnych.
Dieta w Hashimoto. Zalecane posiłki i napoje
Dieta w Hashimoto wymaga również stawiania na właściwe napoje. Trzeba wypijać około 2 litrów płynów na dobę, w zależności oczywiście od masy ciała. Najlepiej stawiać na mineralną wodę niegazowaną lub świeżo wyciskanych soków warzywnych i owocowych. W tym drugim przypadku trzeba jednak być bardzo ostrożnym, a to z uwagi na relatywnie wysoką zawartość cukrów prostych.
Można również pić herbaty owocowe oraz ziołowe, a także mleko, oczywiście z uwzględnieniem indywidualnej tolerancji. Dieta w Hashimoto może również zawierać napoje: migdałowy, owsiany, a także ryżowy.
Na jakie posiłki można stawiać, jeżeli jest się chorym na Hashimoto? Eksperci zalecają spożywanie niskotłuszczowych jogurtów i kefirów, chudych twarogów, indyka, kurczaka, cielęciny, ryb morskich i słodkowodnych. W gronie zalecanych produktów znajdujemy też oleje: słonecznikowy, rzepakowy, lniany czy oliwę z oliwek.
W diecie powinny znaleźć się też ziemniaki, seler, pietruszka, cukinia, ogórek, dynia, śliwki, porzeczka, agrest, mango, ananas, morele, nektarynki, owoce jagodowe czy czereśnie i wiśnie. Oczywiście wszystko w granicach rozsądku.
Jeżeli chodzi o pieczywo, mąki i kasze, to znawcy tematu polecają mąki i kasze glutenowe z pszenicy, żyta i jęczmienia, owies, ryż brązowy, kaszę gryczaną, mąkę ryżową i mąkę kukurydzianą.
Na deser można zjeść np. koktajle owocowe, musy owocowe, galaretki, kisiele, orzechy brazylijskie, migdały, pestki, pestki słonecznika, sezam czy orzechy laskowe.
Priorytetowe zalecenia
Osoby cierpiące na Hashimoto powinny przestrzegać ściśle określonych zasad. Pamiętać należy przede wszystkim o poniższych ośmiu regułach. Pozwalają one odpowiednio zadbać o organizm i pokusić się o uniknięcie nieprzyjemnych konsekwencji związanych z chorobą.
– dbaj o odpowiednią dietę, ale i o to, by być w ruchu. Aktywność fizyczna jest niemal tak samo istotna, jak odpowiedni dobór dań i napojów;
– jedz przynajmniej pół kilograma warzyw i owoców dziennie. Są one bowiem bardzo dobrym źródłem błonnika pokarmowego, ale i przeciwutleniaczy;
– koniecznie unikaj głodówek czy też bardzo restrykcyjnych kalorycznie diet;
– spożywaj maksymalnie 4-5 posiłków na dzień. Przerwy powinny wynosić od trzech do czterech godzin;
– każdy posiłek powinien zawierać pełnowartościowe białka;
– pamiętaj o węglowodanach złożonych. Ich źródłem mogą być produkty zbożowe i warzywa, a także owoce;
– przyjmuj tłuszcze wysokiej jakości pochodzące z ryb, ale i olei nierafinowanych, nasion czy orzechów.
– zadbaj o odpowiednie nawadnianie organizmu. Eksperci podkreślają, że należy pić około 2 litrów płynów dziennie. Zalecana jest niegazowana woda mineralna.
Gluten i laktoza niemile widziane
Wiele osób rezygnuje z glutenu. Dieta bezglutenowa zalecana jest również w przypadku chorych na Hashimoto. Wszystko dlatego, że chorobą współtowarzyszącą przy tym schorzeniu jest nietolerancja glutenu.
W takim przypadku należy bezwarunkowo zrezygnować z glutenu. Trzeba też mieć na uwadze również fakt, że dieta bezglutenowa łagodzi procesy zapalne w organizmie. Zatem warto ograniczyć jego spożycie nawet wtedy, gdy dana osoba toleruje gluten.
Dieta w Hashimoto przewiduje również wyeliminowanie laktozy. Nietolerancja laktozy bowiem również często występuje w parze z Hashimoto. Wobec tego z jadłospisu należy wyrzucić takie produkty jak mleko i różne wyroby mleczne. Można je zastąpić produktami niezawierającymi laktozy lub napojami roślinnymi. Nie należy jednak stawiać na soję.
Skorzystaj z gotowych spersonalizowanych diet, które zawierają wszystkie restrykcje wymagane przy chorobie Hashimoto, a także dostarczają min. 100% składników odżywczych niezbędnych wg norm dla populacji polskiej.