Dieta paleo. Poznaj najważniejsze zasady

Czym jest dieta paleo? Inaczej określa się ją jako dieta paleolityczna. Jest to sposób żywienia zainspirowany tym, jak odżywiali się nasi praprzodkowie, żyjący w czasach prehistorycznych.

Dieta paleo składa się przede wszystkim z naturalnych produktów. Zakłada zupełną rezygnację z przetworzonej żywności. Krążą informacje, że właśnie dieta paleo pozwalała naszym praprzodkom na zachowanie lepszego zdrowia. Relatywnie rzadko borykali się z chorobami układu sercowo-naczyniowego czy też nowotworów.

W dawnych czasach nie jadano m.in. zboża, nabiału, tłustych mięs czy wszelkich produktów przetworzonych. Szczególnie te ostatnie są ważnym elementem współcześnie popularnych diet. Niestety, wywołują one szereg przykrych konsekwencji. Nieraz powodują tycie, złem samopoczucie, a poza tym przyczyniają się do rozwoju chorób cywilizacyjnych.

Główne zasady diety paleo zaprezentował dr Loren Cordain. Podkreślał on, że można u niej mówić wtedy, gdy zachodziły takie zasady jak:

– przyjmowanie dużej ilości białka, a jednocześnie redukcja węglowodanów;
– spożywanie owoców i warzyw;
– jedzenie chudego, a zarazem nieprzetworzonego mięsa;
– rezygnacja z wszelkich produktów przetworzonych;

Co można jeść, a czego unikać?

Jakie produkty mogą znaleźć się w diecie paleo? Generalnie wszystko, co nasi przodkowie byli w stanie zdobyć na drodze łowienia, polowania czy zbierania. Można zatem stawiać na takie produkty jak mięso, ryby, owoce morza, jaja, grzyby, orzechy, kiełki, nasiona, warzywa, a także owoce. Dieta paleo to bez wątpienia dieta niskowęglowodanowa.

Dieta paleo powinna się składać z chudych mięs lub dziczyzny. Poza tym należy w dużym stopniu stawiać na produkty odzwierzęce i owoce, orzechy czy warzywa – wyłącznie niskoskrobiowe. Taką dietę należy wzbogacać o zdrowe tłuszcze, jak m.in. olej kokosowy, olej lniany, ale też masło. Jeżeli chodzi o picie to najlepiej stawiać na wodę z dodatkiem cytryny, a także zieloną herbatę, wodę kokosową czy napary z ziół.

W diecie paleo absolutnie nie mogą się pojawić takie produkty, których nie mieli do dyspozycji nasi praprzodkowie. W paleodiecie nie powinny zatem znaleźć się produkty zbożowe, nabiał oraz rośliny strączkowe czy ziemniaki, dynie i pataty. Z jadłospisu należy też wykreślić sól, orzeszki ziemne i oleje rafinowane (kukurydziany czy też słonecznikowy).

Dieta paleo – plusy i minusy

Dieta paleo oczywiście ma szereg zalet. Za jedną z najważniejszych uznać można eliminację z codziennego menu produktów, które są bogate w cukry rafinowane. Poza tym dieta paleo pozwala wyeliminować wysokoprzetworzoną żywność i ograniczyć spożywanie soli.

Dzięki niej można również wyeliminować tłuszcze rafinowane, a także ograniczyć „puste kalorie”. Dieta mająca swoje korzenie w dawnych czasach pozwala ponadto sprawnie regulować gospodarkę lipidową oraz insulinową i umożliwia ograniczenie produktów ciężkostrawnych w diecie.

Taka dieta niesie również zagrożenia. Do jej wad niewątpliwie można zaliczyć to, że może prowadzić do powstania niedoborów witamin, ale i składników mineralnych. Dzieje się tak wtedy, gdy nie zadbamy o to, by była właściwie zbilansowana.

Opisywany model odżywiania może poskutkować znacznym obciążeniem nerek i zaburzeniami równowagi kwasowo-zasadowej. Może wystąpić poza tym problem z niezbędną ilością energii, która jest konieczna do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Eksperci twierdzą, że długotrwałe stosowanie diety paleo może doprowadzać do znacznego przekroczenia norm stężenia cholesterolu we krwi, chorób nerek i wątroby, nowotworów jelita grubego i prostaty, a także m.in. osteoporozy i złamań.

Diety Awarena – najdoskonalsze diety na świecie

Źródła:

1. https://www.wapteka.pl/blog/artykul/dieta-paleo-paleolityczna-jakie-sa-jej-zasady-co-mozna-jesc-a-czego-nie-wolno-komu-poleca-sie-diete-paleo [dostęp: 15.05.2022]

2. https://www.doz.pl/czytelnia/a15186-Dieta_paleo__na_czym_polega_dieta_paleolityczna_i_jak_moze_wplywac_na_zdrowie

3. https://www.medonet.pl/zdrowie,dieta-paleo—zasady–jadlospis–efekty,artykul,1728371.html

Tabela Zdrowia
Tabela Zdrowia

Pasjonat sportowego i zdrowego trybu życia. Zajmuję się: Wszechobejmującym uświadomieniem.

Z przyjemnością zobaczymy Twoje komentarze

   Dodaj Odpowiedź

   Rynek Zdrowia
   Logo
   Wózek sklepowy