Błonnik pokarmowy – najważniejsze informacje i właściwości

Błonnik pokarmowy jest bardzo istotny w kontekście funkcjonowania układu pokarmowego człowieka. Wyróżniamy dwie frakcje błonnika – rozpuszczalną i nierozpuszczalną w wodzie. Każda z nich jest ważna dla organizmu.

Gdy brakuje błonnika pokarmowego, pojawić się mogą problemy z regularnym wypróżnianiem. Taki kłopot może występować zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Warto w związku z tym, by nasz organizm był wyposażony w odpowiednią ilość błonnika pokarmowego.

Warto mieć na uwadze, że rozróżniamy błonnik rozpuszczalny i nierozpuszczalny w wodzie. Ten pierwszy obejmuje takie związki jak m.in. celuloza, lignina, a także hemiceluloza. Do rozpuszczalnej frakcji zaliczyć można natomiast pektynę, hemicelulozy obojętne, gumy, a także polisacharydy algowe.

Nierozpuszczalny błonnik znajdziemy między innymi w produktach zbożowych, orzechach, ale też warzywach. Błonnik rozpuszczalny obecny jest natomiast choćby w jęczmieniu, owsie, owocach oraz roślinach strączkowych. Oba typy błonnika mają określony wpływ na organizm.

Frakcja rozpuszczalna wpływa choćby na stężenie cholesterolu i glukozy we krwi. Błonnik nierozpuszczalny z kolei korzystnie oddziałuje na perystaltykę jelit i pozwala między innymi na dłuższe utrzymanie uczucia sytości.

Jakie właściwości ma błonnik pokarmowy?

Błonnik pokarmowy, zwany również włóknem pokarmowym, rzadko pojawia się w dietach społeczeństw krajów wysoko rozwiniętych. Wszystko za sprawą tego, że dominuje tam żywność wysoko przetworzona, jak choćby białe pieczywo, fast-foody, słodycze, dania instant. Takie posiłki są ubogie w błonnik pokarmowy.

Eksperci uważają, że przeciętna dieta Europejczyka dostarcza około 15-20 g błonnika na dobę. To zdecydowanie za mało. Rekomenduje się, by przyjmować co najmniej dwa lub trzy razy tyle włókna pokarmowego.

Nie jest ono co prawda składnikiem odżywczym, ale to bardzo istotna substancja w kontekście naszego zdrowia. Właśnie włókno pokarmowe zapewnia m.in. opóźnianie opróżniania żołądka, dzięki czemu na dłużej zachowuje się sytość.

Dzięki odpowiedniej ilości błonnika rozwija się korzystna dla organizmu mikroflora jelitowa. Włókno pokarmowe poza tym wspomaga właściwą pracę jelit i zapobiega zaparciom. Ponadto chroni przed rozwojem choćby uchyłków jelita grubego czy też raka jelita grubego.

Ma też szereg innych zalet, do których zaliczyć można między innymi wpływ na prawidłowe stężenie cholesterolu we krwi. Warto odnotować, że błonnik doprowadza do zmniejszenia stężenia glukozy we krwi na czczo, a oprócz tego wyrównuje poposiłkowy wzrost jej stężenia. Włókno pokarmowe wpływa również na profilaktykę chorób układu krążenia i jest sprzyjające w kontekście odchudzania.

Skąd czerpać błonnik? Oto najlepsze źródła

Z pewnością wiele osób zastanawia się, co jeść, by nigdy nie zabrakło w organizmie błonnika pokarmowego. Znajdziemy go w zdecydowanej większości produktów pochodzenia roślinnego, które są nieoczyszczone. Jeżeli nie chcesz się martwić o poziom błonnika, to zadbaj, by w diecie pojawiły się takie pozycje jak:

– otręby;
– płatki zbożowe;
– surowe owoce;
– surowe warzywa;
– nasiona roślin strączkowych:

– produkty zbożowe z pełnego ziarna.

Eksperci rekomendują, by w diecie pojawiało się co najmniej 25 g błonnika pokarmowego na dobę w przypadku kobiet, a jeżeli chodzi o mężczyzn, to powinno być to 38 g.

Tabela Zdrowia
Tabela Zdrowia

Pasjonat sportowego i zdrowego trybu życia. Zajmuję się: Wszechobejmującym uświadomieniem.

Z przyjemnością zobaczymy Twoje komentarze

   Dodaj Odpowiedź

   Rynek Zdrowia
   Logo
   Wózek sklepowy